Z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Teatr Kameralny w Bydgoszczy zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych do zupełnie wyjątkowych obchodów symbolicznej daty początku romantyzmu. Świętować będziemy grą, zabawą i teatrem. Zapraszamy na „Larpy mickiewiczowskie”!
Uczestnicy, wcielając się w role postaci z tekstów Adama Mickiewicza, będą mieli okazję poznać okoliczności powstania dzieł, dostrzec ich aktualny wydźwięk i realnie przeżyć wpisane w te utwory emocje.
Zadanie ma charakter interdyscyplinarny, performatywny i jest syntezą sztuk. W ramach wydarzenia:
Przeprowadzimy zajęcia, w czasie których przywołamy kontekst towarzyszący pierwszemu wydaniu „Ballad i romansów”, istotę tej publikacji dla rozwoju polskiego romantyzmu oraz tło historyczne. Prowadzenie: Robert Kowalski, autor strony i fanpejdża „Paryskie salony romantyków”.
Zrealizujemy warsztaty aktorskie ze szczególnym uwzględnieniem sztuki improwizacji. Przygotujemy uczestników do wcielenia się w role, pokażemy podstawy scenicznej ekspresji. Prowadzenie: Katarzyna Chmara, aktorka Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.
Zrealizujemy LARP. Czyli co właściwie…? Live Action Role-Playing – aktywność na pograniczu gry i sztuki, zbliżona do założeń teatru improwizowanego; gra fabularna na żywo. Uczestnicy wydarzenia poczują na własnej skórze to, co stanowiło o sile romantyzmu w Polsce.
Gracze wcielą się w mieszkańców kilku wiosek, którzy spotkają się podczas ważnych obchodów kultowych. Będą wywoływać upiory przeszłości, odkrywać prawdę z nimi związaną i szukać sposobów na to, by pozwolić odejść im w pokoju. Na kilka godzin Teatr Kameralny w Bydgoszczy wypełnią duchy rodem z ballad i dramatów Mickiewicza. Prowadzenie: Zofia Skowrońska, Jakub Famulski, ceniony duet twórców LARPu specjalizujący się w tworzeniu spójnych designów, w których autorskie mechaniki i metatechniki są świetnie dopasowane do potrzeb scenariusza i odbiorców docelowych.