Teatr Kameralny w Bydgoszczy w listopadzie zaprosił na Wielką wyprawę na drugi koniec miasta – słuchowisko oparte o sztukę Szymona Jachimka. We współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Polskim Radiem PiK na antenie radiowej tekst miał swój premierowy odczyt. W nagraniach wzięli udział wszyscy aktorzy Teatru, muzykę skomponował Piotr Salaber, a w jednej z ról można było również usłyszeć gościnnie występującego autora.
Kolejne słuchowiska zostaną wyemitowane jeszcze w grudniu. Teatr tym razem sięgnie po dwa teksty Marty Guśniowskiej, nagrodzonej niedawno w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszy dramat, w tym m.in. za tekst sztuki Kto się boi pani „EŚ”?. Tym właśnie tytułem Teatr Kameralny zainaugurował sezon 2020/2021, zapraszając widzów we wrześniu na Wyspę Młyńską na inscenizowane czytanie wzbogacone o kostiumy i muzykę.
Grudniowe słuchowiska zostaną oparte o Wigilię w domku z piernika i Świąteczną sałatkę. Pierwsze będzie można usłyszeć w samą Wigilię, 24 grudnia, o godzinie 18:00, a kolejne w drugi dzień Świąt, 26 grudnia, o godzinie 13:00. Oba, podobnie jak Wielka wyprawa na drugi koniec miasta, zostaną wyemitowane na antenie Radia PiK. Udział wezmą aktorzy Teatru Kameralnego oraz zaproszeni gościnnie aktorzy, w tym między innymi Mateusz Damięcki.
Sztuki Marty Guśniowskiej w sposób niebanalny prezentują świąteczną tematykę. Autorka zaprasza do spojrzenia na święta z perspektywy węgielków, garnka, myszy czy podgrzewacza. Jest tu humor, śmiech, żart, ale też miejsce na refleksję i przypomnienie, o co tak naprawdę chodzi we wspólnym spędzaniu Wigilii. Guśniowska mruga do odbiorców okiem, równocześnie dając im prztyczka w nos. Z uśmiechem grozi palcem – oj, oj, żeby w Święta tylko dekorować, jeść i odpoczywać, niedoczekanie wasze! A że ten prztyczek trafia w nos z marchewki – to tylko dodaje piernikowi i świątecznej sałatce smaku.
Teatr Kameralny zaprasza do spędzania „Gwiazdki w Kameralnym” całe rodziny. Siedząc przy wigilijnym stole, jedząc pierniczki i uśmiechając się do siebie nawzajem, można równocześnie słuchać zabawnej, mądrej opowieści. To świetny, nietypowy sposób na wspólne, familijne przeżycie Świąt.