Czy ryby śpią?

Spektakl „Czy ryby śpią?” to – jak głosi podtytuł – „sztuka teatralna o sprawach prostych, trudnych i ostatecznych”. Jej autorem jest Jens Raschke, a na potrzeby polskich widzów przetłumaczyła ją Monika Muskała.

Sztuka podejmuje ważny i trudny temat godzenia się ze stratą. O tym procesie opowiada Jette – dziesięcioletnia dziewczynka, która rok wcześniej musiała pożegnać się z bratem. Rozmowa o stracie jest jedną z form jej terapii, dzieli się więc z widzami wszystkim, co przeżyła przez miniony rok. Ale nie tylko. Dzięki jej opowieści poznajemy też Emila – chłopca, który musiał się mierzyć z chorobą, miłośnika pizzy, oczko w głowie mamy.

Spektakl, pomimo trudnej tematyki, nie stroni od humoru. Pokazuje całą paletę emocji – tak dzieci, jak i dorosłych – postawionych w szczególnych okolicznościach. Sposób, w jaki Jette przeżywa rozłąkę, wpływa nie tylko na jej rodziców i całe otoczenie, ale też na widza, który współodczuwa razem z nią. Żałoba ukazana z perspektywy Jette przybliża sposób, w jaki śmierć dotyka dzieci. To niezwykle cenna perspektywa.

Przedstawienie zostanie zrealizowane w żywym planie. Będzie mu towarzyszyła oprawa w postaci licznych animacji wzorowanych na dziecięcych rysunkach i muzyka.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 9+ i ich opiekunów oraz grup szkolnych.

Czy ryby śpią?

premiera: 24 października 2020 roku, godz. 17.00, Sala Kameralna Opery Nova.

pozostałe terminy spektakli: 25 października, godz. 16.00, Sala Kameralna Opery Nova.

wiek: Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 9+ i ich opiekunów oraz grup szkolnych.

cena biletu: Bilety w cenie 35 zł do nabycia na godzinę przed spektaklem w kasie teatru.

Executors

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Paweł Szkotak

Projekcje multimedialne: Mateusz Kokot

Muzyka: Krzysztof Nowikow

Asystent reżysera: Michał Rybak

Cast
Video