Ten wyjątkowy cykl spotkań, realizowany w ramach programu „Kooperacje Fordon”, oparliśmy o bajki autorstwa Józefa Herolda. Stanowiły one dla nas punkt wyjścia do rozmowy o teatrze, o artystycznej wrażliwości, ale również o różnicach i bogactwach kultur – bajki były czytane zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim, a w całym projekcie, oprócz aktorki, uczestniczyła także tłumaczka pełniąca rolę przewodniczki i odpowiedzialna za czytanie w języku ukraińskim.
Uczestnicy podjęli się zaprezentowania bajek w formie czytania performatywnego – tym samym poszerzając wiedzę na temat kultury i sztuki – a ostatniego dnia projektu, 14 listopada, w ramach finałowego spotkania efekty wielotygodniowych warsztatów zaprezentowali społeczności szkolnej.
W ramach projektu odbyły się spotkania warsztatowe, czytanie performatywne z udziałem widzów, spotkanie z autorem bajek, Józefem Heroldem, a także wspólne wyjście na spektakl do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Poznaliśmy różne techniki teatralne od teatru formy aż po teatr cienia. Bawiliśmy się, uczyliśmy, dbając przy tym o budowanie relacji między uczestnikami. Zgodnie z założeniami projektu ważne było dla nas to, żeby kultura dotarła do mieszkańców Bydgoszczy z utrudnionym do niej dostępem – mieszkających i pracujących na obrzeżach miasta. Uważamy, że udało nam się sprostać temu wyzwaniu, a przy tym wielu innym, które przed sobą postawiliśmy.
Projekt dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu Kooperacje – Fordon 2022.