Teatr Kameralny w Bydgoszczy zaprasza młodzież z XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy do udziału w „Larpach świętojańskich”.
Wydarzenie będzie inspirowane antologią „Duchy Nocy Kupały”. Zainspirowaliśmy się wątkami i historiami zawartymi w opowiadaniach Barszczewskiego, Łady, Zmorskiego i Krasińskiego, ponieważ one wykorzystują albo motyw Nocy Kupały albo same motywy związane ze słowiańszczyzną. Uczestnicy, wcielając się w postaci z tekstów antologii, będą mieli okazję poznać okoliczności powstania dzieł, dostrzec ich aktualny wydźwięk i realnie przeżyć wpisane w te utwory emocje.
Zadanie ma charakter interdyscyplinarny, performatywny i jest syntezą sztuk. W ramach wydarzenia:
Nauczyciele z XV LO w Bygdoszczy we współpracy z twórcami „Larpów świętojańskich” przeprowadzą zajęcia, w czasie których przywołamy kontekst towarzyszący Nocy Kupały.
Zrealizujemy warsztaty aktorskie ze szczególnym uwzględnieniem sztuki improwizacji. Przygotujemy uczestników do wcielenia się w role, pokażemy podstawy scenicznej ekspresji. Prowadzenie: Leszek Andrzej Czerwiński, aktor Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.
Zrealizujemy LARP. Czyli co właściwie…? Live Action Role-Playing – aktywność na pograniczu gry i sztuki, zbliżona do założeń teatru improwizowanego; gra fabularna na żywo. Uczestnicy wydarzenia wcielą się w postaci: mieszkańców wioski, lokalnego władykę z drużyną, wiedźmy i stwory z mitologii słowiańskiej. Otrzymają kostiumy i odpowiednią charakteryzację. Poczują na własnej skórze to, co stanowiło o sile Nocy Kupały.
Scenariusz opracuje dwoje doświadczonych autorów scenariuszy larpowych, mistrzów gry, którzy działają w Fundacji Fantazmat w Bydgoszczy: Marta Górna i Mateusz Makowski,. Pieczę nad tekstem będzie miało czujne oko i wrażliwe pióro Szymona Jachimka, kierownika literackiego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.
Gracze spotkają się przy wieczornym ognisku podczas tradycyjnych, słowiańskich obchodów Nocy Kupały.
Termin: 19 i 20 czerwca, g. 17-21.30 – 17-19 warsztaty (Hangar Kultury), 20-21.30 LARP
Projekt jest realizowany w ramach programu Kooperacje Fordon 2023. Udział w projekcie jest bezpłatny.